Kalkulator wysokości rat


Bezpieczne składanie wniosku


Najniższe oprocentowanie

Kalkulator kredytów hipotecznych:

Obowiązkowe ubezpieczeniaWiele zobowiązań hipotecznych na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego jest też obecnie objętych koniecznością wykupienia ubezpieczeń od utraty pracy bądź od posiadania niskiego wkładu własnego. Banki wymuszają na klientach korzystanie z tego typu polis, doliczając ich wysokość do wysokości kapitału, od którego naliczane są odsetki. Niejednokrotnie ubezpieczenia te są bardzo drogie, a zakres ich ochrony niewielki, przez co warto sprawdzić, jak konieczność ich wykupienia wpływa na wysokość raty miesięcznej. Może się bowiem okazać, że mało korzystne ubezpieczenie będzie nas kosztować nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie przez cały okres spłaty zadłużenia, dając tym samym bardzo wysoką sumę.

Produkty dodatkowe

Decydując się na zakup własnego mieszkania, często stajemy przed wyborem, w jaki sposób sfinansować tak duży wydatek. Własne dwupokojowe mieszkanie w największych miastach w Polsce jest bowiem wydatkiem rzędu 200-300 tysięcy złotych, co oznacza, że jedynie niewielka część Polaków posiada taką sumę oszczędności, która mogłaby sfinansować tego typu zakup. Z tego powodu powszechne jest korzystanie ze zobowiązań bankowych o charakterze hipotecznym.

Wiele osób chcących skorzystać z produktu hipotecznego pozwalającego sfinansować zakup mieszkania własnościowego jest zainteresowanych nie tylko wysokością sumy, jaką będzie trzeba zwrócić do banku wraz z odsetkami, ale także tym, jakiej wysokości będzie miesięczna rata zobowiązania. Należy jednak pamiętać, że wysokość raty miesięcznej kredytu hipotecznego jest zmienna, dlatego warto dokonać symulacji, która zobrazuje, jaką może mieć ona wysokość w poszczególnych przypadkach.

Zmienne oprocentowanie zobowiązań hipotecznych

Powszechną praktyką stosowaną przez banki jest stosowanie zmiennego oprocentowania produktów o charakterze hipotecznym. Praktyka ta wynika głównie z faktu, że produkty te są spłacane przez okres kilkudziesięciu lat, co oznacza, że zmienne oprocentowanie jest korzystne zarówno z punktu widzenia banków, jak i ich klientów. W przypadku podniesienia stóp procentowych banki mogą bowiem bronić się przed utratą dochodów, a w przypadku obniżenia tychże stóp przez Radę Polityki Pieniężnej – klienci nie muszą spłacać zbyt wysokich odsetek.

Decydując się na poszukiwanie najkorzystniejszego zobowiązania hipotecznego na zakup mieszkania, warto więc skorzystać z kalkulatora rat i obliczyć, ile wynosić nas będzie rata spłaty zadłużenia w przypadku obowiązywania stóp procentowych o obecnej wysokości oraz jak zmieni się jej wysokość, gdy stopy ustalane przez RPP zostaną obniżone lub podniesione o kilka punktów procentowych. Symulacja taka pozwoli nam bowiem ustalić, czy będzie nas stać na spłatę długu wobec banku w przypadku podniesienia oprocentowania produktu hipotecznego w przyszłości.

Kalkulator rat produktów hipotecznych przeznaczonych do sfinansowania zakupu mieszkania lub domu nie jest jednak narzędziem pozbawionym wad. Nie uwzględnia on bowiem wysokości wielu opłat dodatkowych, które mogą być naliczane co miesiąc w związku z koniecznością skorzystania z dodatkowych produktów finansowych. Banki często wymuszają bowiem na klientach korzystanie z konta osobistego czy karty kredytowej, których posiadanie wiąże się z opłatami miesięcznymi. Wysokość tychże opłat może sięgać nawet kilkunastu złotych miesięcznie. Może to wydawać się niewielką sumą, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż posiadanie tychże produktów jest obowiązkowe przez cały okres spłaty zadłużenia, może się okazać, że bank otrzyma od nas dodatkowe kilka tysięcy złotych, które moglibyśmy przeznaczyć na inne cele.

Warto więc pamiętać, że na wysokość raty miesięcznej zobowiązania o charakterze hipotecznym wpływa wiele czynników. Z tego powodu konieczne jest dokładne sprawdzenie, które jej składniki są najwyższe i w jaki sposób można je obniżyć. Kalkulator umożliwiający taką symulację z pewnością nam w tym pomoże.

x
Nasza strona korzysta z plików cookies wyłącznie w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania. Przeglądając naszą stronę wyrażasz na to zgodę.